Nanoplant nanodalelių išlikimas vandenyje ir dirvožemyje

Nanodalelių išlikimas dirvožemyje ir vandenyje

Tyrimo tikslas: ištirti Nanoplant  nanodalelių išlikimą dirvožemyje ir vandenyje

Tyrimų vieta: „Baltarusijos nacionalinės mokslų akademijos Eksperimentinės botanikos institutas“ ir „Baltarusijos nacionalinės mokslų akademijos Fizinės – organinės chemijos institutas“, Minskas, Baltarusijos respublika

Tyrimo objektas: skirtingų rūšių mikroelementų (Co, Mn, Cu, Fe, Zn, Cr, Se, Mo, Ag  skirtingi junginiai ir koncentracijos) nanodalelių, stabilizuotų gamtiniu (krakmolo) polimeru, koloidinis tirpalas „Nanoplant“

Kūrėjas:  „Baltarusijos nacionalinės mokslų akademijos Fizinės – organinės chemijos institutas“, Minskas, Baltarusijos respublika

Tyrimą sudaro du etapai:

Etapas Nr.1

Tikslas: išsiaiškinti  kiek laiko Nanoplant trąšose esančios nanodalelės, patekusios į dirvožemį ir vandenį, išlieka stabilios.

Tyrimo eiga:

  1. Paruošiamas Nanoplant darbinis tirpalas (DT) – 2 lašai į 200 ml vandens (atitinka DT 100 ml/ 300 l);
  2. Paruoštame DT atliekamas nanodalelių tyrimas (analizavimui naudojamas įrenginis Malvern ZETASIZER NANO). Paveikslėlyje Nr.1 matome, kad tirpale yra stabilios nanodalelės kurių vidutinis dydis apie 25 nm.

Pav. 1 Darbinis tirpalas iki kontakto su dirvožemiu

  1. DT supilame į talpą su dirvožemiu, uždengiame ir paliekame kambario temperatūroje dviem savaitėms.
  2. Po dviejų savaičių iš talpos išimamas dirvožemis ir išfiltruojamas skystis.
  3. Atliekame skystyje esančių nanodalelių analizę. Paveikslėlyje nr. 2 matome, kad nanodalelių jau nebuvo aptikta.

Pav. 2 Darbinis tirpalas po dviejų savaičių kontakto su dirvožemiu

Išvada: po 2 savaičių, Nanoplant trąšose esančių nanodalelių dirvožemyje jau neaptinkama. Jos yra suvartojamos dirvožemyje esančių mikroorganizmų ir virsta natūraliais gamtoje sutinkamais mineralais.

 

Etapas Nr.2 

Tikslas: išsiaiškinti  ar tikrai dirvožemyje esantys mikroorganizmai naudoja Nanoplant trąšose esančias nanodaleles

Tyrimo eiga:

  1. Dideliu kiekiu vandens iš turimo dirvožemio pavyzdžio „išplovėme“ mikroorganizmus.
  2. Iš gautos masės atskyrėme skystąją dalį kartu su joje esančiais mikroorganizmais.
  3. Gautame mikroorganizmų „ekstrakte“ atlikome nanodalelių stabilumo analizę ir patalpinome į indą su palankia terpe mikroorganizmams augti. Paveikslėlyje nr.3 matome, kad tirpale yra stabilios nanodalelės kurių vidutinis dydis apie 26,6 nm.

          Pav. 3. 

  1. Po vienos savaitės atlikome pakartotiną nanodalelių analizę mikroorganizmų „ekstrakte“. Paveikslėlio nr. 4 grafike matyti, kad stipriai sumažėjo nanodalelių kiekis (pikas kairėje grafiko pusėje), bet atsirado antras pikas su žymiai didesnėmis dalelėmis (virš 200 nm). Tai įrenginio užfiksata dalis mikroorganizmų.

         Pav. 4

  1. Po antros savaitės atlikome dar vieną pakartotiną nanodalelių analizę mikroorganizmų „ekstrakte“. Paveikslėlyje nr. 5  matyti, kad visiškai išnyko Nanoplant nanodaleles fiksuojantis pikas, išliko tik didesnes daleles, su sočiai „pavalgiusiais“ mikroorganizmais fiksuojantis pikas.

Pav. 5

Išvada: Kaip matome iš šio dviejų dalių tyrimo, Nanoplant trąšose esančios nanodalelės  dirvožemyje ir vandenyje išlieka stabilios 2-3 savaites. Vėliau nelieka net jų pėdsakų, nes dirvožemyje esantys mikroorganizmai visiškai jas perdirba.

 

Susisiekite su mumis

Bendraukime